07-09-22 «Όλα πιο νωρίς!» – Πρόγραμμα πανελλαδικών εξετάσεων, ημερομηνίες κλήρωσης Πειραματικών και εξετάσεων Προτύπων και άλλα ορόσημα της σχολικής χρονιάς

Το αναλυτικό πρόγραμμα των Πανελλαδικών εξετάσεων Γενικών και Επαγγελματικών Λυκείων, τις ημερομηνίες διεξαγωγής της κλήρωσης για την εισαγωγή στα Πειραματικά Σχολεία και των εξετάσεων για τα Πρότυπα, καθώς και άλλα ορόσημα του σχολικού έτους, όπως η έναρξη και η λήξη τριμήνων και τετραμήνων, παρουσίασε -για πρώτη φορά τόσο νωρίς- η Υπουργός Παιδείας και Θρησκευμάτων, Νίκη Κεραμέως, σε συνέντευξη τύπου που παραχώρησε στους συντάκτες εκπαιδευτικού ρεπορτάζ ενόψει έναρξης της νέας σχολικής και ακαδημαϊκής χρονιάς.

Η παρουσίαση ΕΔΩ

13-09-22 Εισαγωγή αθλητών στην Tριτοβάθμια Eκπαίδευση το ακαδημαϊκό έτος 2022-2023

Οι ενδιαφερόμενοι προς εισαγωγή στην Tριτοβάθμια Eκπαίδευση το ακαδημαϊκό έτος 2022-2023 αθλητές/τριες καλούνται να μελετήσουν προσεκτικά την εν λόγω εγκύκλιο και εφόσον υπάγονται στην κατηγορία των αθλητών/τριών, οφείλουν να εκτυπώσουν και να συμπληρώσουν το υπόδειγμα της αίτησης/υπεύθυνης δήλωσης και μαζί με τα λοιπά απαιτούμενα δικαιολογητικά να τα αποστείλουν, ταχυδρομικώς, με συστημένη επιστολή, από την 16η  Σεπτεμβρίου έως και τη 26η Σεπτεμβρίου έτους 2022 (26η Σεπτεμβρίου 2022 είναι η καταληκτική ημερομηνία ταχυδρομικής σήμανσης), αποκλειστικά και μόνο στη Διεύθυνση Εξετάσεων και Πιστοποιήσεων του Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων, για την Επιτροπή Επιλογής Αθλητών, στην ακόλουθη ταχυδρομική διεύθυνση:

Υπουργείο Παιδείας και Θρησκευμάτων

Διεύθυνση Εξετάσεων και Πιστοποιήσεων

Ανδρέα Παπανδρέου 37

Τ.Κ. 15122 – Μαρούσι

Γραφείο 0090

«Επιτροπή Επιλογής Αθλητών έτους 2022»

Για την Εγκύκλιο πατήστε εδώ

Για την Αίτηση – Υπεύθυνη Δήλωση πατήστε εδώ

08-09-22 Λειτουργία Σχολικών Μονάδων

Η απόφαση ΕΔΩ

Οδηγίες για την έναρξη λειτουργίας των σχολικών μονάδων Π/θμιας και Δ/θμιας Εκπαίδευσης και Ειδικής Αγωγής και Εκπαίδευσης (Η απόφαση)

8/9/2022.Τράπεζα Θεμάτων: Αλλαγές στον τρόπο εξέτασης 8 μαθημάτων

Αλλαγές στον τρόπο   εξέτασης στις προαγωγικές και απολυτήριες εξετάσεις  των   τάξεων του Λυκείου, των εξής  οκτώ μαθημάτων, για το νέο σχολικό έτος 2022-23, προβλέπει απόφαση της υφυπουργού Παιδείας Ζ. Μακρή:

1. Αρχαία Ελληνική Γλώσσα και Γραμματεία/Αρχαία Ελληνικά

2. Νεοελληνική Γλώσσα και Λογοτεχνία

3. Ιστορία

4. Λατινικά

5. Μαθηματικά

6. Φυσικές Επιστήμες (Φυσική, Χημεία, Βιολογία)

7. Πολιτική Παιδεία, Οικονομία

8. Εφαρμογές Πληροφορικής, Εισαγωγή στις Αρχές της Επιστήμης των Η/Υ, Πληροφορική

08-09-22 Τρόπος αξιολόγησης μαθημάτων

«Τροποποίηση της υπό στοιχεία 102474/Δ2/20-08-2021 υπουργικής απόφασης “Ομάδες και κλάδοι μαθημάτων, τρόπος και χρόνος εξέτασης και βαθμολόγησης, ορισμός και υποχρεώσεις επιτηρητών, υποχρεώσεις μαθητών κατά τη διάρκεια της εξέτασης, τρόπος διατύπωσης των θεμάτων, βαθμολόγηση των γραπτών δοκιμίων των προαγωγικών και απολυτηρίων εξετάσεων, αναβαθμολόγηση των γραπτών δοκιμίων προαγωγικών και απολυτηρίων εξετάσεων του Γενικού Λυκείου, τρόπος φύλαξης των γραπτών και κάθε άλλο σχετικό θέμα” (Β΄4134)».

Το ΦΕΚ ΕΔΩ

06/09/2022 Έκθεση Εξωτερικής Αξιολόγησης του Έργου της Σχολικής Μονάδας 2021-22

Για να διαβάσετε την έκθεση αποτίμησης πατήστε ΕΔΩ